فوم برد و تخته شاسی

تخته شاسی

تخته شاسی دارای کیفیت مناسب برای درج تصویر روی خود دارد. تخته شاسی در منازل و نهادهای تبلیغاتی و درج عکسها و... کاربرد فراوان دارد. جنس تخته شاسی نیز متفاوت بوده و می تواند فیبر ، تخته سه لا، ام دی اف و... باشد. نوع ام دی اف جهت برش نیازمند ماتر دستی است. با تخته شاسی می توان عکس را با ابعاد دلخواه به نمایش گذاشت. کیفت تخته شاسی مناسب بوده و دارای دوام و استحکام لازم است. تخته شاسی را می توان براحتی نصب نمود و محدودیتی جهت رنگ و چاپ ندارد.

انواع تخته شاسی

از انواع روشهای چاپ تخته شاسی ، چاپ لاستر ، سیلک و چاپ متالیک را می توان نام برد. یکی از پر کاربردترین استفاده های تخته شاسی درج عکس ها می باشد . با درج عکس بروی تخته شاسی می شود خاطرات خانواده و یک گروه را با داشتن تصویری خاص یا تصویری مشترک حفظ نمود. این تصاویر را می توان در منزل یا محل کار جهت زیباسازی محیط به کار برد. قبلا جهت این امر از قاب عکس استفاده می شد که دیگر کمتر استفاده می شود و از تخته شاسی جهت این امر امروزه استفاده میشود.

چاپ عکس روی تخته شاسی ام دی اف یکی از مناسب ترین متریال ها برای چاپ عکس محسوب میشود. کیفیت بدست آمده روی این متریال بسیار مناسب است. چاپ عکس بروی تخته شاسی تنها مورد استفاده تخته شاسی نیست ، بلکه امروزه جهت تصاویر تبلیغاتی نیز از آن استفاده فراوانی میشود.

ابعاد تصویر چاپی در چاپ بروی تخته شاسی بسیار مهم است زیرا تصویر کوچک را مستقیما بر روی تخته شاسی چاپ میکنند ولی در مورد تصویر بزرگ ابتدا آن را روی کاغذ مخصوص چاپ کرده و با استفاده از چسب مخصوص تصویر چاپی را روی تخته شاسی درج می نمایند. نوع چسب مصرفی جهت این امر بسیار مهم است که چسب های آلمانی و آمریکایی از با کیفیت ترین نوع محسوب میشوند.

کیفیت عکس جهت چاپ مطلوب روی تخته شاسی بسیار اهمیت دارد. البته خود سیستم چاپی نیز مهم است. نوع خاصی از تخته شاسی ، شاسی های طرح دار است. این شاسی ها بصورت چهار گوش نبوده و ابعاد متنوعی دارند بنابر این نمیتوان تصویر چهار گوش را روی آنها درج نمود. جهت این امر به کمک نرم افزارها خاص تصویر را طوری تغییر داده که براحتی بر روی تخته شاسی طرح دار قرار گیرد. که یکی از معروف ترین نرم افزارهای مصرفی نرم افزار دالاهو است.

فوم برد

فوم برد نوعی تخته شاسی از جنس پلی استایرن فشرده (ps) میباشد که دارای روکش مخصوص است. فوم برد سبک، مقاوم، مقاوم به رطوبت، صاف بوده و قابلیت چاپ بر روی آن وجود دارد.

موارد استفاده فوم برد:

 • نصب عکس و پوستر تبلیغاتی
 • قاب
 • لمینت کردن
 • ساخت استندهای تبلیغاتی
 • ...

مزایای فوم برد

 • فوم برد به لحاظ اقتصادی بصرفه تر نسبت به روشهای مشابه است.
 • وزن فوم برد سبک بوده وقابلیت حمل آن را آسان میکند.
 • فوم برد را میتوان برش داد.
 • فوم برد مقاومت زیادی به رطوبت دارد

انواع فوم برد

 • فوم برد چسبدار
 • فوم برد بدون چسب

در فوم برد چسبدار تصویر بر روی فوم برد چسبانده میشود و چاپ بر روی فوم برد صورت نمی گیرد.

فوم برد بدون چسب

در این نوع فوم برد تصویر بر روی فوم برد چسبانده نمی شود بلکه بایستی چاپ بر روی فوم برد انجام شود. یکی از روشهای مناسب جهت چاپ فوم برد، استفاده از روش چاپ دیجیتال است که این عمل توسط چاپگر انجام میشود. هزینه صرف شده در فوم برد بدون چاپ بالاتر از فوم بردهای چسبدار است.

از تبلیغات بر روی تخته شاسی استفاده زیادی میشود قرار دادن پوستر تبلیغاتی بر روی تخته شاسی باعث ترغیب بینندگان میشود.

گروه تبلیغاتی آذین هنر با بهره مندی ازدستگاههای مجهز، خدمات چاپ فوم برد و تخته شاسی را ارایه میدهد.